Rezervácia termínu
Butiky

Bratislava, Košice

alo-logo
0
0 €

Čo sú investičné diamanty?

Diamanty predstavujú dlhodobú, konzervatívnu a bezpečnú formu uloženia prostriedkov. Odolávajú hospodárskym krízam, menovej nestabilite, ich vlastníctvo je anonymné a jedná sa o ideálny spôsob, ako zabezpečiť budúce generácie. 
Diamant sa označuje za investičný na základe medzinárodne stanovených pravidiel, pričom základným kritériom je váha kameňa od jedného karátu vyššie, a následne sa posudzuje jeho farba a čistota.

Ako nakupovať

Predovšetkým bezpečne! Je potrebné vybrať si prestížneho a spoľahlivého predajcu s dobrou povesťou, ktorý je schopný doložiť pôvod, a predovšetkým riadnu certifikáciu diamantov. Tou najprísnejšou je tá od Amerického inštitútu pre drahé kamene (GIA), používame však aj ďalšie špičkové certifikáty, ako sú napríklad HRD alebo IGI. Všetky diamanty ALO diamonds majú medzinárodné certifikáty.

Parametre investičných diamantov

Aby sa dalo o diamantoch uvažovať ako o investícii, musí mať čo najlepšie parametre, tzv. 4C – čistotu, váhu, farbu, brús. Ďalšími ukazovateľmi, ktoré ovplyvňujú cenu diamantov sú proporcie, spracovanie, fluorescencia, symetria, typ certifikátu a pôvod kameňa. Najvzácnejšie diamanty sú tie číre, obrovskú hodnotu majú aj diamanty prírodne sfarbené do ružova, modra, červena či zelena. Dôležitý je samozrejme aj perfektný brús, čo sa týka tvaru, majú najväčší investičný potenciál diamanty okrúhle, ktorých cena rastie preukázateľne najrýchlejšie.
Svetový štandard hodnotenia diamantov označovaný ako 4C.

CARAT WEIGHT – VÁHA
Hmotnosť diamantov je udávaná v karátoch (1 karát = 0,2 g). Malé diamanty sa v prírode nachádzajú oveľa častejšie, preto je cena diamantu väčšej váhy, pri rovnakých ostatných parametroch, násobne vyššia. Na druhú stranu ale menší kameň väčšej kvality môže byť hodnotnejší ako väčší diamant s výraznými nedostatkami.
COLOR – FARBA
Za dokonalý sa považuje bezfarebný diamant. Dokáže najlepšie rozkladať dopadajúce svetlo a vytvárať dúhové záblesky, tzv. oheň. Väčšina prírodných diamantov obsahuje sfarbenie, ktoré spôsobujú drobné nečistoty vo vnútri kameňa. Výnimkou sú prírodne farebné diamanty, pri ktorých je zafarbenie žiaduce.
ČISTOTA – CLARITY
Takmer všetky diamanty obsahujú drobné nedokonalosti – mikroskopické škrabance alebo stopový výskyt iných materiálov. Za „bezchybný“ kameň je obvykle považovaný taký, ktorý pri desaťnásobnom zväčšení nemá žiadny vonkajší ani vnútorný viditeľný kaz. Absolútne bezchybné diamanty sú neobyčajne vzácne.
BRUS - CUT
Brus určuje, ako bude diamant odrážať svetlo. Čím lepšia je brús, tým viac sa diamant trblieta. Dokonale vybrúsený diamant sa trblieta celý, a navyše vytvára dúhové záblesky, ktoré vznikajú vzájomným odrážaním svetla jednotlivými plôškami.

Farebné diamanty ako investícia

Najvzácnejšie sú farebné diamanty, pretože za posledných päť rokov ich hodnota násobne rastie. Vzácnu farebnú trojicu predstavujú červené, ružové a modré diamanty, kde už minimálny rozdiel v sýtosti spôsobuje dramatický rozdiel v cene. Keďže produkcia výnimočných farebných diamantov predstavuje len zlomky percent, ich cena rastie v posledných desaťročiach geometrickým radom.

ALO diamonds je jedným z najväčších výrobcov investičných šperkov v Európe. Spoločnosť má tradíciu viac ako štvrť storočia, keď ju v roku 1995 založil klenotník Alojz Ryšavý. ALO diamonds bola prvou spoločnosťou z Českej republiky a Slovenska, ktorá začala obchodovať na svetových diamantových burzách v Antverpách, Izraeli a Hongkongu. V oboch krajinách má dominantné postavenie na trhu, desať luxusných butikov a jedenásty otvára v roku 2022 na prestížnej Parížskej ulici v Prahe.