Rezervácia termínu
Butiky

Bratislava, Košice

alo-logo
0
0 €

Ako vybrať investičný šperk

Investičné šperky predstavujú dlhodobú, likvidnú a bezpečnú formu uloženia prostriedkov, ktorá sa môže mnohonásobne vrátiť. Odolávajú hospodárskym krízam, menovej nestabilite, sú likvidné, a navyše ich vlastníctvo je anonymné. Diamant sa označuje za investičný na základe medzinárodne stanovených pravidiel, pričom základným kritériom je váha kameňa od jedného karátu vyššie, a následne sa posudzuje jeho farba a čistota.

Nakupovať investičné šperky treba bezpečne u prestížneho a spoľahlivého predajcu, ktorý je schopný doložiť pôvod a riadnu certifikáciu diamantov. ALO diamonds je jedným z najväčších výrobcov investičných šperkov v Európe. Spoločnosť má tradíciu viac ako štvrť storočia, keď ju v roku 1995 založil klenotník Alojz Ryšavý. Ako prvá spoločnosť z Českej republiky a Slovenska začala obchodovať na svetových diamantových burzách v Antverpách, Izraeli a Hongkongu. Všetky investičné šperky sú opatrené medzinárodným certifikátom.

V portfóliu ALO diamonds sú investičné šperky zaradené do kolekcie Royal. Šperky v tejto kolekcii spája predovšetkým ich hodnota. Obľúbenými investičnými šperkami sú aj ikonické ALO diamonds ruže, ktoré sú unikátne nielen kvalitou kameňov, ale aj originálnym dizajnom.

Aby sa dalo o diamantoch uvažovať ako o investícii, musí mať čo najlepšie parametre, tzv. 4C – čistotu, váhu, farbu, brús. Najhodnotnejšie diamanty sú tie číre av posledných rokoch rastie geometrickým radom cena prírodne sfarbených diamantov. Tými najvzácnejšími sú ružové, modré či červené.

Svetový štandard hodnotenia diamantov označovaný ako 4C.

CARAT WEIGHT – VÁHA
Hmotnosť diamantov je udávaná v karátoch (1 karát = 0,2 g). Malé diamanty sa v prírode nachádzajú oveľa častejšie, preto je cena diamantu väčšej váhy, pri rovnakých ostatných parametroch, násobne vyššia. Na druhú stranu ale menší kameň väčšej kvality môže byť hodnotnejší ako väčší diamant s výraznými nedostatkami.

COLOR – FARBA
Za dokonalý sa považuje bezfarebný diamant. Dokáže najlepšie rozkladať dopadajúce svetlo a vytvárať dúhové záblesky, tzv. oheň. Väčšina prírodných diamantov obsahuje sfarbenie, ktoré spôsobujú drobné nečistoty vo vnútri kameňa. Výnimkou sú prírodne farebné diamanty, pri ktorých je zafarbenie žiaduce.

ČISTOTA – CLARITY
Takmer všetky diamanty obsahujú drobné nedokonalosti – mikroskopické škrabance alebo stopový výskyt iných materiálov. Za „bezchybný“ kameň je obvykle považovaný taký, ktorý pri desaťnásobnom zväčšení nemá žiadny vonkajší ani vnútorný viditeľný kaz. Absolútne bezchybné diamanty sú neobyčajne vzácne.

BRUS - CUT
Brus určuje, ako bude diamant odrážať svetlo. Čím lepšia je brús, tým viac sa diamant trblieta. Dokonale vybrúsený diamant sa trblieta celý, a navyše vytvára dúhové záblesky, ktoré vznikajú vzájomným odrážaním svetla jednotlivými plôškami.

Ďalšími ukazovateľmi, ktoré ovplyvňujú hodnotu a cenu diamantov sú proporcie, spracovanie, fluorescencia, symetria, typ certifikátu a pôvod kameňa. Čo sa týka tvaru, majú najväčší investičný potenciál diamanty okrúhle, ktorých cena rastie preukázateľne najrýchlejšie. Výskyt tých najčistejších diamantov v prírode sa znižuje, preto sa stávajú stále vzácnejšími a hodnotnejšími.