Rezervácia termínu
Butiky

Bratislava, Košice

alo-logo
0
0 €

Diamant je najvzácnejšie nerast na Zemi. Ale nie všetky diamanty sú rovnako cenné a veľkosť nie je zďaleka jediným ukazovateľom ich kvality. Pri nákupe diamantového šperku sa ľahko zorientujete podľa nášho sprievodcu, či už vyberáte zásnubný prsteň, diamantové náušnice alebo náhrdelník. Spoločnosť ALO jewelry používa iba tie diamanty, ktoré spĺňajú najvyššie klenotnícke štandardy. Ku každému diamantovému šperku vám vystavíme certifikát, overujúci pravosť a podrobne popisujúce vlastnosti a kvalitu. Vlastnosti a kvalita každého z nich je odborníkmi posudzovaná pomocou štyroch základných kritérií – hmotnosť (carat), farba (color), čistota (clarity) a brús (cut).

 

Hmotnosť (Carat)

Hmotnosť diamantov, udávaná v karátoch (1 karát = 0,2 g), je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré rozhodujú o jeho cene. Avšak zďaleka nie jedinú: dva rovnako veľké diamanty sa môžu svojou cenou výrazne líšiť, pokiaľ majú rozdielnu kvalitu čistoty, farby a brúsu. Menší, ale kvalitnejší kameň tak môže byť krajší ako väčší diamant s výraznými nedostatkami.

 

 

Farba (Color)

Farba sa hodnotí porovnaním so vzorovými kameňmi pod štandardizovaným umelým svetlom, ktoré je rovnaké ako denné svetlo na severnej pologuli. Pri bielych diamantoch je za dokonalý pokladaný diamant bezfarebný. Práve ten totiž dokáže najlepšie rozkladať dopadajúce svetlo a vytvárať dúhové záblesky zvané oheň. Väčšina prírodných diamantov však obsahuje sfarbenie, spôsobené drobnými nečistotami vo vnútri kameňa.

 

 

D prvotriedne biely +
E prvotriedne biely
F veľmi biely +
G veľmi biely
H biely
I J ľahko tónovaný biely
K L tónovaný biely
M N-O P-R S-Z mierne žltkastý – takmer žltý

 

Čistota (Clarity)

Len veľmi zriedkavo sa vyskytne dokonalý diamant. Takmer všetky diamanty obsahujú drobné nedokonalosti, tzv. inklúzie či stopový výskyt iných minerálov. Diamant sa nazýva „bezchybný“ pokiaľ po preskúmaní skúseným odborníkom neobsahuje pri desaťnásobnom zväčšení pod lupou žiadne vnútorné „nečistoty“. Ďalšie stupne čistoty sú určené veľkosťou, polohou, jasom a počtom interných prvkov. Stupne kvality na stupnici (označené písmenom p ako piqué) označujú chyby, ktoré môžu byť viditeľné voľným okom skúseného znalca.

 

 

VS1, VS2 - VERY SLIGHTLY INCLUDED
Kazy nie sú viditeľné voľným okom.

SI1, SI2, SI3 - SLIGHTLY INCLUDED
Kazy sú viditeľné pri desaťnásobnom zväčšení a výnimočne môžu byť viditeľné aj voľným okom.
Diamant prijateľnej kvality.

I1, I2 (P1, P2) - INCLUDED (PIQUÉ)
Diamant horšej kvality. Kazy, ktoré môžu byť viditeľné voľným okom skúseného znalca.

 

Brus (Cut)

Prečo je brús taký dôležitý? Práve na ňom totiž záleží, ako bude diamant odrážať svetlo. Čím lepší brús, tým viac sa diamant trblieta. Dokonale vybrúsený diamant sa trblieta celý a navyše u neho môžeme pozorovať dúhové záblesky zvané oheň, ktoré vznikajú vzájomným odrážaním svetla jednotlivými plôškami. Naproti tomu nekvalitne vybrúsený kameň je kalný, sklovitý, objavujú sa na ňom miesta, ktoré vyzerajú tmavšie, pretože neodrážajú svetlo. Brus teda ovplyvňuje ako vzhľadový aspekt diamantu tak jeho hodnotu.

 

 

Tvar

Najčastejšie tvary diamantov: