Ako správne vybrať

Zakúpenie luxusného šperku je jednou z významných udalostí vášho života. Než k nemu pristúpite, máte právo vedieť o ňom čo najviac, aby ste mohli zvoliť dokonalý a jedinečný klenot presne pre vás alebo pre vašich najbližších. Preto sme vám pripravili podrobného sprievodcu diamantov, drahých kameňov a ďalších materiálov, s ktorými v ALO pracujeme. Odhalíme vám, ako rozpoznať skutočne kvalitný šperk a vybrať si to najlepšie.

Zavřít

Diamant je najvzácnejší nerast na Zemi. Nie všetky diamanty sú však rovnako cenné – a veľkosť nie je zďaleka jediným ukazovateľom ich kvality. Surový diamant pripomína skôr kúsok skla. Až starostlivé remeselné spracovanie a dokonalé vybrúsenie faziet spraví z neopracovanej suroviny žiarivý skvost.

Diamant

Odborníci posudzujú ich vlastnosti podľa štyroch kritérií známych ako štyri C: cut (alebo výbrus), clarity (čistota), color (farba) a carat weight (váha udávaná v karátoch). Tieto vlastnosti sa pri jednotlivých kameňoch určujú ešte predtým, ako sú osadené do šperku.

KLENOTNÍCKÉ ŠTANDARDY

Spoločnosť ALO jewelry používa len tie diamanty, ktoré spĺňajú najvyššie klenotnícke štandardy. Ku každému diamantovému šperku z našich kolekcií vám vystavíme certifikát, dosvedčujúci pravosť drahého kameňa a podrobne popisujúci jeho vynikajúce kvality. Pri kameňoch o veľkosti nad jeden karát navyše dostanete certifikát nezávislého, medzinárodne uznávaného laboratória G.I.A., ktorého hodnotenia rešpektujú odborníci na diamanty na celom svete.

Vysoká kvalita ALO

Pretože kamene pre naše šperky nakupujeme osobne v svetových strediskách obchodu s diamantmi, na prestížnych burzách v Antverpách a v Izraeli, môžeme vám prvotriedne diamanty ponúknuť za veľmi výhodné ceny. Diamantové šperky ALO majú špičkovú kvalitu, sú vysoko odolné a môžu byť skvelou investíciou. Ich najdôležitejšiu kvalitu však môžete posúdiť sami už na prvý pohľad: sú nesmierne krásne.

 • Kruh

  Kruhový tvar diamantov je v súčasnosti najpopulárnejší a najvyhľadávanejší. Najlepšie zo všetkých totiž odráža svetlo a umocňuje tým diamantový lesk. Brúsiči diamantov celých sto rokov používali svoje znalosti optiky a zložité matematické výpočty, aby dosiahli ideálny tvar kruhového diamantu. Dospeli tak k dnes už klasickému tvaru, brúsenému do 57 plôšok.
 • Emerald

  Tento tvar dáva vyniknúť predovšetkým čistote diamantu. Od ostatných sa odlišuje svojou spodnou časťou, nazývanou pavillon, ktorá je brúsená do obdĺžnikových plôšok, vytvárajúcich jedinečný optický dojem. Rovnako ako klasický kruh je usporiadaný z 57 plôšok.
 • Marquise

  Elegantný tvar Marquise, zložený z 55 plôšok, umožňuje zachovať pri diamante čo najvyššiu váhu v karátoch. Aj pri pohľade voľným okom sa tento tvar javí väčší. Jednotlivé diamanty Marquise sa môžu líšiť tým, že sú širšie alebo naopak pretiahnutejšie.
 • Radiant

  Štvorhranný diamant s orezanými rohmi má veľmi rozmanité možnosti použitia. Používa sa v štvorcovom aj obdĺžnikovom tvare. Skladá sa zo 70 plôšok.
 • Srdce

  Romantický tvar tohto diamantu, ktorý je tvorený 59 plôškami, ho predurčuje k veľmi špecifickým účelom: zvyčajne býva súčasťou zásnubných prsteňov alebo šperkov darovaných z lásky.
 • Princess

  Štvorhranný tvar Princess je populárny hlavne pri zásnubných prsteňoch. Pri jednotlivých diamantoch sa jeho proporcie môžu výrazne líšiť, takže Princess máva podobu štvorca aj obdĺžnika. Má neobvykle vysoký počet 76 plôšok.
 • Asscher

  Tvar Asscher veľmi pripomína Emerald, na rozdiel od neho má však štvorcový tvar. Rovnako ako Emerald dáva vyniknúť čistote diamantu. Jeho spodná časť, nazývaná pavillon, je brúsená do obdĺžnikových plôšok, vytvárajúcich jedinečný optický dojem. Je zložený z 57 plôšok.
 • OVÁL

  Diamanty brúsené do oválneho tvaru, podobne ako okrúhle, nádherne umocňujú briliantový lesk. Tento tvar sa skladá z 55 plôšok. Osádzajú sa zvyčajne do prsteňov, ktoré pristanú hlavne štíhlym, dlhým prstom.
 • Pear

  Diamant v tvare slzy, s jedným koncom zašpicateným a druhým zaobleným, sa osádza do najrôznejších druhov šperkov. Skladá sa z 56 plôšok. Pretiahnutá slza, osadená do prsteňa, máva na prste zoštíhľujúci efekt.
 • Cushion

  Diamant v tvare „vankúšika“ so zaoblenými rohmi má 58 plôšok a vyznačuje sa jedinečným trblietaním. Súčasne dáva vyniknúť kameňom výnimočnej čistoty.

Kvalita výbrusu je jedným zo „štyroch C“, alebo základných kritérií, podľa ktorých klenotníci diamanty hodnotia. Prečo je výbrus tak dôležitý? Práve na ňom totiž záleží, ako bude diamant odrážať svetlo. Čím lepší výbrus, tým viac sa diamant trblieta. Dokonale vybrúsený diamant sa trblieta celý; navyše uňho môžeme pozorovať dúhové záblesky nazývané oheň, ktoré vznikajú vzájomným odrážaním svetla jednotlivými plôškami. Oproti tomu je nekvalitne vybrúsený kameň kalný, sklovitý, objavujú sa na ňom miesta, ktoré vyzerajú tmavšie, pretože neodrážajú svetlo.

ALO
 • Ideal / Excellent

  Špičkovo vybrúsené diamanty najvyššej kvality – predstavujú zhruba tri percentá z celkovej produkcie. Odrážajú takmer všetko svetlo, ktoré na diamant dopadá.

 • Very good

  Predstavujú zhruba 15 % najkvalitnejšie vybrúsených diamantov. Odrážajú takmer rovnaký objem svetla, ako diamanty Ideal/Excellent a pre oko laika sú od nich takmer na nerozoznanie.

 • Good

  Do tejto kategórie spadá zhruba štvrtina diamantovej produkcie. Odrážajú väčšinu svetla.

 • FairStále

  Stále ide o kvalitne vybrúsené diamanty, ale trblietajú sa o poznanie menej, ako diamanty vyšších kategórií.

 • POOR

  Tieto diamanty nespĺňajú nároky na kvalitný výbrus. Väčšina svetla, ktoré na diamant dopadá, sa stráca, čím kameň stráca svoje trblietanie.

MY V ALO POUŽÍVÁME LEN DIAMANTY KATEGÓRIÍ IDEAL ALEBO EXCELLENT A VERY GOOD. DO NAŠICH ŠPERKOV TAK OSÁDZAME LEN NAJUŽŠÍ VÝBER ŠPIČKOVO VYBRÚSENÝCH KAMEŇOV

Pri bielych diamantoch je za dokonalý považovaný diamant bezfarebný. Práve ten totiž dokáže najlepšie rozkladať dopadajúce svetlo a vytvárať dúhové záblesky nazývané oheň. Väčšina prírodných diamantov však obsahuje zafarbenie, spôsobené drobnými nečistotami vo vnútri kameňa. Toto zafarbenie – hoci voľným okom takmer nerozpoznateľné – môže spôsobiť rozdiely v cene jednotlivých diamantov rádovo v tisícoch dolárov.

Farbu bielych diamantov hodnotíme podľa nasledujúcej stupnice:

ALO
 • D

  D

  PRVOTRIEDNE BIELY+

  Najvyššie hodnotenie, ktoré dosahujú len extrémne vzácne diamanty.

 • E

  E

  PRVOTRIEDNE BIELY

  Odborník – gemológ dokáže trénovaným okom odhaliť nepatrné stopy zafarbenia. Veľmi vzácny diamant.

 • F

  F

  VEĽMI BIELY+

  Odborník – gemológ pozoruje ľahké zafarbenie, ale diamant stále možno považovať za bezfarebný. Diamant veľmi vysokej kvality.

 • G

  G

  VEĽMI BIELY

  Takmer bezfarebný diamant.

 • H

  H

  BIELY

  Zafarbenie je zjavné pri porovnaní s diamantmi vyšších kategórií. Napriek tomu ide stále o kamene vynikajúcej kvality.

 • I-J

  I-J

  ĽAHKO TÓNOVANÝ BIELY

  Tieto diamanty v ALO nepoužívame.

 • K-M

  K-M

  TÓNOVANÝ BIELY

  Tieto diamanty v ALO nepoužívame.

 • N-Z

  N-Z

  ĽAHKO NAŽLTLÝ - TAKMER ŽLTÝ

  Tieto diamanty v ALO nepoužívame.

MY V ALO POUŽÍVÁME LEN DIAMANTY KATEGÓRIÍ D-H, KTORÉ SA VOĽNÝM OKOM JAVIA AKO BEZFAREBNÉ.

POZOR, EXISTUJÚ AJ PRÍRODNÉ FAREBNÉ DIAMANTY, PRI KTORÝCH JE ZAFARBENIE ŽIADUCE A KTORÝCH CENA JE MNOHONÁSOBNE VYŠŠIA, AKO CENA BIELYCH DIAMANTOV.

Len veľmi vzácne sa vyskytne dokonalý diamant; takmer všetky diamanty obsahujú drobné kazy a nedokonalosti – napríklad mikroskopické škrabance, či stopový výskyt iných minerálov. Za „bezchybný“ sa zvyčajne považuje taký kameň, ktorý pri desaťnásobnom zväčšení nemá žiadny vonkajší ani vnútorný viditeľný kaz. Skutočne bezchybné diamanty sú však neobyčajne vzácne a tomu zodpovedá aj ich cena.

ALO

DIAMANTY PODĽA ČISTOTY ROZDEĽUJEME DO NÁSLEDUJÚCICH KATEGÓRIÍ:

ALO
 • LC

  Loupe Clean

  Diamant sa nazýva loupe-clean, ak nevykazuje žiadne vnútorné charakteristiky pri skúmaní skúseným hodnotiteľom pod aplanatickou achromatickou lupou so zväčšením 10x a pri normálnych svetelných podmienkach.

 • VVS1,
  VVS2

  Very, Very Slightly Included

  Pri desaťnásobnom zväčšení je veľmi ťažké odhaliť akékoľvek kazy. Diamant vynikajúcej kvality.

 • VS1,
  VS2

  Very Slightly Included

  Kazy nie sú viditeľné voľným okom.

 • SI1,
  SI2

  Slightly Included

  Kazy sú viditeľné pri desaťnásobnom zväčšení a výnimočne môžu byť viditeľné aj voľným okom. Diamant prijateľnej kvality.

 • I1, I2,
  I3

  Diamant horšej kvality.

MY V ALO POUŽÍVÁME LEN DIAMANTY OD KATEGÓRIE SI1 VYŠŠIE. ODMIETAME KAMENE S DROBNÝMI NEDOSTATKAMI, KTORÉ MNOHÉ INÉ KLENOTNÍCKÉ FIRMY AKCEPTUJÚ.

Hmotnosť diamantov udávaná v karátoch (1 karát = 0,2 g) je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré rozhodujú o jeho cene. Zďaleka však nie jedinou: dva rovnako veľké diamanty sa môžu svojou cenou výrazne líšiť, ak majú rozdielnu kvalitu čistoty, farby a výbrusu. Menší, ale kvalitnejší kameň tak môže byť drahší, ako väčší diamant s výraznými nedostatkami.

ALO

Malé diamanty sa v prírode nachádzajú oveľa častejšie, ako tie väčšie. Preto sú tie väčšie tiež viac oceňované. Spolu s veľkosťou cena diamantu narastá exponenciálne: napríklad dvojkarátový diamant nebude stáť dvojnásobok ceny jednokarátového diamantu porovnateľných kvalít, ale výrazne viac.

Ak sa rozhodujete o veľkosti diamantu na zásnubný prsteň, berte do úvahy nielen svoj rozpočet, ale aj veľkosť prsta, pre ktorý je určený. Malý diamant bude na štíhlom prste vyzerať oveľa väčší, ako na prste hrubšom.

My v ALO používame len tie najkrajšie farebné drahokamy, ktoré sú ručne vyberané po jednotlivých kusoch. V našej ponuke nájdete približne dvadsať druhov ručne vyberaných drahokamov v štyridsiatich nádherných farebných odtieňoch.

ALO

Každý drahokam vás na prvý pohľad upúta predovšetkým svojou farbou. Tá je jeho najvýraznejšou vlastnosťou a od nej tiež najviac závisí jeho hodnota.

Za najcennejšie sú považované tie drahokamy, ktorých základnú farbu, pokiaľ je to možné, vôbec nenarúšajú ďalšie farebné prímesi. Každá farba sa navyše môže vyskytovať v rôznych svetlejších či tmavších odtieňoch.

Najžiadanejšie farebné drahokamy sú tie, ktorých živá farebnosť nie je oslabená hnedými či šedými tónmi.

MY V ALO POUŽÍVÁME LEN TIE NAJKRAJŠIE FAREBNÉ DRAHOKAMY, KTORÉ SÚ RUČNE VYBERANÉ PO JEDNOTLIVÝCH KUSOCH. V NAŠEJ PONUKE NÁJDETE PRIBLIŽNE DVADSAŤ DRUHOV RUČNE VYBERANÝCH DRAHOKAMOV V ŠTYRIDSIATICH NÁDHERNÝCH FAREBNÝCH ODTIEŇOCH.

 • Topás Topás
 • Ametist Ametyst
 • Citrín Citrín
 • Peridot Peridot
 • Granát Granát
 • Rhodolit Rhodolit
 • Iolit Iolit
 • Růženín Růženín
 • Smaragd Smaragd
 • Rubín Rubín
 • Safír Safír
 • Turmalín Turmalín
 • Apatite Apatite
 • Smoky Quartz Smoky Quartz
 • Beer Quartz Beer Quartz

Pretože každý farebný drahokam je jedinečný, aj ich čistota musí byť posudzovaná individuálne.

Čistota

Prítomnosť stopových minerálov ešte neznamená, že drahokam je menej kvalitný. Napríklad pri rubínoch a smaragdoch sú drobné kazy úplne prijateľné, zatiaľ čo modrý topás alebo citrín ich mávajú oveľa menej. Nesmierne vzácne sa vyskytujú drahokamy takmer alebo úplne bez kazov a stopových prvkov, predávajú sa však za závratné ceny.

MY V ALO POUŽÍVAME LEN TIE FAREBNÉ DRAHOKAMY, KTORÝCH ČISTOTA ZODPOVEDÁ NAŠIM VYSOKÝM NÁROKOM NA KVALITU. PRI VÝBERE KONKRÉTNÉHO DRAHOKAMU PRE VÁS ALEBO PRE VAŠICH BLÍZKÝCH VÁM ODBORNÚ RADU POSKYTNÚ NAŠI PREDAJCOVIA.

Farebné drahokamy sa zvyčajne brúsia tak, aby čo najviac vynikla ich farba a potlačili sa ich nedostatky.

Drahokamy, ktoré sa pýšia sýtym zafarbením, sa niekedy brúsia do plytšieho tvaru, ako je obvyklé, aby kameňom mohlo prechádzať čo najviac svetla. Naopak, menej sýte farebné kamene sa brúsia do hlbšieho tvaru, aby sa ich farebnosť zvýraznila. Správne vybrúsený drahokam by mal mať fazety usporiadané symetricky; každá asymetria svedčí o tom, že východiskovým materiálom bol menej kvalitný kameň.

MY V ALO BRÚSIME DRAHOKAMY VŽDY TAK, ABY SME DALI VYNIKNÚŤ ICH NÁDHERNÝM PRIRODZENÝM VLASTNOSTIAM. KRÁSA DRAHOKAMU JE PRE NÁS DÔLEŽITEJŠIA AKO JEHO VEĽKOSŤ.

Ak vieme, koľko karátov drahokam váži, ešte to neznamená, že poznáme i jeho veľkosť.

Rôzne kamene tvoria rôznu hustotu a dva na prvý pohľad rovnako veľké drahokamy, môžu mať veľmi odlišnú karátovú váhu. Napríklad rubín má väčšiu hustotu než diamant, takže jednokarátový rubín vyzerá menší, než jednokarátový diamant.

MY V ALO POUŽÍVAME NA DVADSAŤ DRUHOV DRAHOKAMOV NAJRÔZNEJŠÍCH VEĽKOSTÍ, TAKŽE KAŽDÝ U NÁS NÁJDE TEN PRAVÝ KAMEŇ PRE SEBA ALEBO PRE SVOJICH BLÍZKYCH.

Napriek tomu, že niektoré drahokamy, ako napríklad zafír či rubín, patria hneď po diamante k najtvrdším nerastom na svete, rozhodne to neznamená, že sú nezničiteľné.

Nevystavujte ich preto prudkým nárazom, treniu o nerovné povrchy a styku s agresívnymi chemikáliami. Ukladajte ich v špeciálnej čalúnenej škatuľke, alebo jednotlivo zabalené v mäkkej látke, aby sa šperky nemohli poškriabať navzájom. Čo sa týka čistenia, rôzne druhy drahých kameňov si vyžadujú rôznu starostlivosť: niektoré sú citlivé na bežné domáce čistiace prostriedky, iným zas nevyhovujú prudké zmeny teplôt. Pri čistení jednotlivých druhov drahokamov sa držte našich odporúčaní. Ak nie je uvedené inak, postačí, keď drahokam šetrne vyčistíte špeciálnym čistiacim prostriedkom na šperky a utriete jemnou handričkou.

MY V ALO POSKYTUJEME KAŽDÉMU U NÁS ZAKÚPENÉMU ŠPERKU CELOŽIVOTNÝ SERVIS. KAŽDÝ ŠPERK SI RAZ ROČNE ZASLÚŽI ODBORNÚ KONTROLU A VYČISTENIE. DOKONALEJ STAROSTLIVOSTI SA MU DOSTANE V NAŠICH BUTIKOCH ALO DIAMONDS.

 • Topás Topás
  Topás

  Základná starostlivosť

 • Ametyst Ametyst
  Ametyst

  Základná starostlivosť

 • Citrín Citrín
  Citrín

  Základná starostlivosť

 • Peridot Peridot
  Peridot

  Základná starostlivosť

 • Granát Granát
  Granát

  Vyhnite sa prudkým zmenám teploty

 • Rhodolit Rhodolit
  Rhodolit

  Základná starostlivosť

 • Iolit Iolit
  Iolit

  Základná starostlivosť

 • Ruženín Ruženín
  Ruženín

  Základná starostlivosť

 • Smaragd Smaragd
  Smaragd

  Nepoužívajte čistenie ultrazvukom. Vyhnite sa prudkým zmenám teploty, styku s chemikáliami, parfumami, lakmi na vlasy a inými kozmetickými prostriedkami.

 • Rubín Rubín
  Rubín

  Nepoužívajte čistenie ultrazvukom. Vyhnite sa kontaktu s chemikáliami používanými v domácnosti.

 • Safír Zafír
  Safír

  Nepoužívajte čistenie ultrazvukom. Vyhnite sa kontaktu s chemikáliami používanými v domácnosti.

 • Turmalín Turmalín
  Turmalín

  Nečistite ultrazvukom. Vyhnite sa prudkým zmenám teploty.

 • Apetite Apetite
  Apetite

  Základná starostlivosť

 • Smoky Quartz Smoky Quartz
  Smoky Quartz

  Základná starostlivosť

 • Beer Quartz Beer Quartz
  Beer Quartz

  Základná starostlivosť

 • Cogniak Quartz Cogniak Quartz
  Cogniak Quartz

  Nepoužívajte čistenie ultrazvukom. Vyhnite sa prudkým zmenám teploty, styku s chemikaliami, parfumami, lakmi na vlasy a inými kozmetickýmy prostriedkami

 • Lemon Quartz Lemon Quartz
  Lemon Quartz

  Základná starostlivosť

Perly sú pre svoju nadčasovú eleganciu a decentný šarm jedným z najobľúbenejších vzácnych klenotníckych materiálov.

perly

Vo voľnej prírode sa v dnešnej dobe perly nachádzajú už len veľmi vzácne. Väčšina perál, ktoré sa dnes u nás predávajú, je pestovaná v umelých chovoch: do lastúry sa vloží drobné zrnko a živočích vo vnútri ho postupne obaľuje vrstvami prirodzených minerálov a proteínov. Tak vzniká perleť, materiál vyznačujúci sa prekrásnym leskom a farebnosťou.

Podľa pôvodu rozlišujeme perly na sladkovodné a morské. Sladkovodné perly, ktoré bývajú menšie a lacnejšie, sa v súčasnosti dovážajú väčšinou z Číny. Luxusnejšie morské perly mávajú väčšie rozmery aj vyššiu cenu; väčšina z nich sa pestuje v chránených lagúnach pri pobreží Austrálie a na tichomorských ostrovoch.

Na určovanie kvality perál neexistujú žiadne pevne stanovené kategórie.

MY V ALO VŠAK PRI ICH VÝBERE MÁME SVOJE VLASTNÉ, VEĽMI PRÍSNÉ KRITÉRIÁ A V NAŠEJ PONUKE NÁJDETE VÝHRADNE PERLY ZODPOVEDAJÚCE NEJVYŠŠÍM ŠTANDARDOM.

perly

Perly sa zvyčajne vyskytujú vo farbe bielej, krémovej, žltej, ružovej, lososovej, zlatej alebo čiernej. Za najvzácnejšie sa považujú perly čisto biele.

Keď na povrch perly dopadá svetlo, vzniká charakteristický jemný lesk, spôsobený tým, ako sa svetlo odráža od mnohých drobučkých kryštálikov oxidu vápnika. Čím väčšia je perla, tým viac obsahuje perleťovej hmoty a tým intenzívnejší je tiež jej lesk.

MY V ALO POUŽÍVAME LEN TIE NEJKVALITNEJŠIE SLADKOVODNÉ PERLY V TROCH FAREBNÝCH VARIANTOCH: BIELE, RUŽOVÉ A ČIERNE. V NAŠEJ PONUKE NÁJDETE AJ VZÁCNE MORSKÉ PERLY, BIELE AUSTRÁLSKE A ČIERNE TAHITSKÉ, KTORÉ OSÁDZAME DO LUXUSNÝCH ŠPERKOV A ČASTO ICH DOPĽŇAME DIAMANTMI.

perly

Najvzácnejšie a najvyhľadávanejšie sú perly guľaté.

Perly oválneho alebo nepravidelného tvaru sú považované za menej kvalitné. Hodnotu perál znižujú aj rôzne nerovnosti povrchu, ktoré môžu vzniknúť pri ukladaní perleti. Veľkosť perál závisí od ich pôvodu: zatiaľ čo sladkovodné perly mávajú v priemere 3 - 7 milimetrov, morské perly sú väčšie, môžu dosiahnuť priemer až 13 milimetrov.

MY V ALO POUŽÍVAME LEN TIE NAJKRAJŠIE GUĽATÉ PERLY RÔZNYCH VEĽKOSTÍ.

perly

To najlepšie, čo môžete pre svoj perlový šperk spraviť, je, že ho budete často nosiť: jemným trením o pleť sa totiž perly leštia a udržujú si svoj typický jemný perleťový lesk.

Ale pozor: perleť by nemala prísť do kontaktu s chemikáliami, vrátane parfumov, mejkapu a laku na vlasy. Potom by svoj lesk mohla stratiť a jej povrch by nepekne zmatnel.

Perly ukladajte do samostatnej čalúnenej škatuľky, alebo zabalené do jemnej látky, oddelene od ostatných šperkov, ktoré by ich citlivý povrch mohli poškriabať.

MY V ALO VÁM PONÚKÁME CELOŽIVOTNÝ SERVIS U NÁS ZAKÚPENÝCH ŠPERKOV. RAZ ZA ROK SI VÁŠ PERLOVÝ ŠPERK ZASLÚŽI ODBORNÚ PREHLIADKU A VYČISTENIE.

Zlato nie je považované za vzácny kov len pre svoju nespochybniteľnú krásu. Má aj mnoho pozoruhodných vlastností, vďaka ktorým je využívané v medicíne či v elektronike.

Zlato

Nikdy nestráca svoj lesk a nehrdzavie. Je veľmi pevné, pritom je však najpoddajnejšie zo všetkých kovov: jediný gram zlata môže byť roztepaný do fólie s plochou jedného štvorcového metra. Čisté zlato je však na výrobu šperkov príliš mäkké, preto sa k nemu pridávajú ďalšie kovy, ako je striebro, meď, paládium alebo zinok. Čistota zlata je potom udávaná v karátoch: 24 karátov je stopercentné zlato, 18 karátov znamená zliatinu 18 dielov zlata a 6 dielov pridaného kovu (teda sedemdesiatpäťpercentný obsah zlata). 14 karátov je zliatina 14 dielov zlata a 10 dielov iného kovu. Druh a množstvo pridaných kovov ovplyvňuje aj farbu zlata: v spojení so striebrom vzniká „biele“ zlato, s meďou zase zlato načervenavej farby.

MY V ALO POUŽÍVAME LEN NAJKVALITNEJŠIE OSEMNÁSŤ- A ŠTRNÁSŤKARÁTOVÉ ZLATO. VŠETKO ZLATO, S KTORÝM PRACUJEME, JE ÚPLNE ZDRAVOTNE NEŠKODNÉ AJ PRE DETI, VRÁTNE TÝCH NAJMENŠÍCH. NAŠE ZLATÉ NÁUŠNIČKY MÔŽU NOSIŤ UŽ OD DOJČENSKÉHO VEKU.