INVESTIČNÉ ŠPERKY A RODINNÉ KLENOTY

Zlaté šperky s diamantmi alebo inými drahými kameňmi predstavujú pre mnohých ľudí luxusný módny doplnok, perfektný tip na darček pre blízku osobu alebo možno aj akýsi symbol spoločenského postavenia a prestíže. Napadlo vám ale niekedy premýšľať o diamantovom šperku ako o forme dlhodobej investície? Poďte sa s nami presvedčiť o tom, že investovať svoje peniaze do klenotov sa rozhodne oplatí.

Keď sa povie investičný šperk

Investičné šperky sa plným právom uchovávajú ako predmety umeleckej hodnoty. V západných krajinách je úplne bežné, že jednotlivec alebo celá rodina dohromady zakúpi taký šperk, ktorý sa potom ako najvzácnejší rodinný klenot odovzdáva z generácie na generáciu. Tento zvyk sa pomaly začína objavovať aj v Českej a Slovenskej republike a nadväzuje tak na tradíciu rodinných šperkov, praktizovanú ešte v prvorepublikovej dobe. Ide totiž o stabilný spôsob uloženia rodinných financií, ktorý sa postupom času výrazne zhodnocuje.

Čo je to vlastne investičný šperk? Ide o originálny klenot s aspoň jedným väčším kameňom. Má atraktívny nadčasový dizajn, ktorý odoláva aktuálnym módnym trendom, aby dokázal osloviť aj budúcu generáciu svojich majiteľov. Dôležité je tiež precízne ručné spracovanie, medzinárodné certifikáty a záruka dôveryhodného renomovaného výrobcu s tradíciou. Takýto šperk sa v prípade investície kupuje minimálne na desať rokov, oveľa častejšie sa však stane súčasťou rodinného dedičstva, ktoré raz venujete svojim deťom alebo vnúčatám.

Hlavné výhody investície do šperkov

Diamanty, drahokamy a šperky z nich vyrobené predstavujú veľmi stabilné komodity, ktoré nepostihujú cenové prepady, naopak počas rokov ich cena preukázateľne rastie. V priebehu desaťročí sa potom môže vyšplhať až na dvojnásobok pôvodnej hodnoty. Tento cenový nárast spôsobuje najmä nedostačujúca ponuka zo strany ťažiarov diamantov a drahokamov i stúpajúci dopyt po drahých kameňoch, ktorý sa ozýva z celého sveta.

Šperky navyše predstavujú investíciu peňazí do fyzickej a ľahko prenosnej formy, pretože v malom predmete sa koncentruje veľké rodinné bohatstvo. So šperkami sa tiež často spája silný osobný príbeh a v neposlednom rade vás budú krásne reprezentovať pri významných životných udalostiach.

Aké kamene nájdete v investičných šperkoch

Starostlivý výber vhodného kameňa je základom všetkých investičných šperkov. Do týchto klenotov sa vsádzajú iba kamene nadpriemernej kvality podľa prísnych kritérií 4C. Hoci väčšinu ľudí zaujíma predovšetkým veľkosť kameňa, u tohto druhu šperkov je oveľa dôležitejšia čistota a farba diamantu. Často sa potom môže stať, že menší diamant s perfektným sfarbením a čistotou bude drahší ako síce väčší, ale menej kvalitný kameň.

Pre investičné šperky sa hodia ako biele diamanty bez nežiaduceho žltkastého zafarbenia, tak aj omnoho vzácnejšie sýto farebné diamanty. V šperkoch od ALO diamonds veľkolepo žiaria ružové, modré, žlté i zelené diamanty, ktorých nálezy sú ale veľmi výnimočné. Pre predstavu pripadá na 10 000 vyťažených bielych diamantov iba jeden farebný, pre nález jedného modrého diamantu by sa štatisticky muselo vyťažiť 200 000 diamantov.

Nie je to ale len o diamantoch. Odporúčame investovať aj do šperkov s kvalitnými modrými zafírmi, zelenými smaragdmi, červenými rubínmi a tyrkysovými turmalínmi. Odborníci si tiež veľa sľubujú od relatívne nedávno objavených tanzanitov. Jednak majú prekrásnu modrofialovú farbu, ale predovšetkým sa predpokladá, že budú v priebehu niekoľkých desaťročí úplne vyťažené a ich cena porastie veľmi rýchlo.

Diamanty a ďalšie vzácne kamene pre investičné šperky osobne vyberá a nakupuje Alojz Ryšavý, zakladateľ a majiteľ spoločnosti ALO diamonds, a to najčastejšie v Belgicku na antverpskej burze, v Bangkoku, Brazílii alebo na renomovanom veľtrhu v Hongkongu. Keď sa potom spoja kvalitné drahé kamene z dôveryhodných zdrojov s rokmi preverenou zručnosťou českých dizajnérov a zlatníkov, vznikajú absolútne úchvatné šperky, do ktorých sa oplatí investovať.

Od nákresu až na pult butiku

Samotný šperk sa rodí v myšlienkach skúsených dizajnérov, ktorí návrh prenesú na papier v podobe do detailov prepracovaných nákresov. Odsúhlasené nákresy dostanú na stôl zlatníci a tí vypracujú voskové modely, pričom niektoré sa tvoria ručne a iné pomocou 3D tlačiarne. Samotný zlatý šperk sa potom vyrába tak, aby presne zodpovedal voskovej predlohe.

Kľúčovým momentom pri výrobe je zasadenie kameňa do šperku. To má na starosti skúsený špecialista, ktorému sa hovorí fasér. Diamant alebo iný drahokam je nutné zasadiť do starostlivo vytvoreného lôžka tak, aby bol usadený čo najpevnejšie. Lôžko musí byť plne prispôsobené kameňom a nesmie obsahovať žiadne nerovnosti. Konečnou fázou výroby šperkov je leštenie, čím klenoty získajú neodolateľný lesk a ligot.

Ako vybrať kvalitný investičný šperk

Nákup investičných klenotov musí prebiehať u renomovaného predajcu s dlhoročnou tradíciou, len tak je možné vyhnúť sa rizikám. České klenotníctvo ALO diamonds s viac ako 20-ročnou tradíciou na trhu ku všetkým drahokamom zasadeným v týchto šperkoch dodáva medzinárodne uznávaný certifikát aj posudok nezávislého súdneho znalca. K predávaným investičným klenotom navyše poskytuje záruku na vypadnutie kameňa i doživotný servis.

Požiadajte o radu dôveryhodného profesionála, ktorý vám poradí a pravdivo vás oboznámi s kvalitami šperku aj samotného drahého kameňa. Ochotný vyškolený personál v butikoch ALO diamonds má dlhoročné skúsenosti aj širokú škálu potrebných informácií, ktorými sa vám pokúsi uľahčiť a spríjemniť výber šperku. Butiky navyše ponúkajú reprezentatívny interiér na najvyššej úrovni, ktorý zodpovedá výnimočným okamihom, pri ktorých sú záujemcom prezentované tie najkrajšie šperky.